"محمّد ، زندگینامه پیامبر اسلام"
نوشته شده توسط حسین نعیم آبادی   
پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۱۹:۵۸

نوشته: کارن آمسترانگ

ترجمه: کیانوش حشمتی

کتاب¬ آقای آمسترانگ کتابی تاریخی است از نوع تحقیق تاریخی مطلق به این معنا که وی در این کتاب تلاش دارد که گزاره های تاریخی مربوط به زندگانی پیامبر اکرم صلیاللهعلیهوآله را کشف کرده و رابطه بین آنها را بیان کند.

هر چند که او در فصلی از کتاب با عنوان آیه¬های شیطانی، وارد مباحث تحلیل تاریخی می¬شود و به زیبایی وارد گود شده و حتی امثال شخصی مثل طبری را در این مورد نقد می¬کند امّا باز هم شاید نتوان گفت که تحقیق او کاری مضاف است. چرا که علی رغم اینکه این فصل تحلیلی است ولی باز هم به نوعی می-توان گفت که تحلیل مذکور از باب ربط دادن صحیح بین وقایع است..

دلیل دیگری که دال بر مطلق بودن کتاب است این است : وی تلاش دارد که فاصله مردم غرب را از نظر زمانی با زمان پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله به صورت صحیح نزدیک¬تر و نزدیک¬تر کند. این مطلب در جای جای مقدمه¬ آمده است.

نوع بیان تایخی مطلق او نیز، بیانی تبیینی و عمقی یا تحلیلی است نه روایی و سطحی. هرچند که در بسیاری موارد وی به کار بیان روایی تاریخی و سیره پیامبر صلی الله علیه و آله پرداخته است. امّا نوع نگاه¬ روایی او نیز وصفی بوده و از تکنیک¬های علوم اجتماعی نیز بهره برده است. مثلاً در فصل جاهلیت برای تبیین شرایط جاهلیت دست به دامان جامعه¬شناسی شده است.

هم چنین تحقیق تاریخی مطلق و عقلی او روندی علی و معلولی یا تعلیلی دارد نه ترابطی و تبیینی.

نظرات (2)add comment

aseman said:

0
...
آرمسترانگ خانم است نه آقا؟
خانم کارن ارمسترانگ!!!!!!!!!!!!!1
 
فوریه 02, 2012
آرا: +0

admin said:

0
...
با تشکر از یادآوریتون ... بله ..کاملا درسته... خانم کارن آمسترانگ بر اساس اطلاعات موجود در ویکی پدیا نویسنده و پژوهشگر انگلیسی است که تا کنون دوازده کتاب در حوزه دین شناسی تطبیقی تالیف کرده است.
 
آوریل 01, 2012
آرا: +0

نوشتن نظر
كوچكتر | بزرگتر

busy
 
info@hnaeimabadi.ir: تماس با ما
Copyright © 2019. hnaeimabadi.com. Designed by Patxulaev Behros- Getpanel.com